Na temelju članka 6. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj: NN 56/90, 135/97, 08/98, 113/00, 124/00, 28/01, 41/01, 55/01, 76/10, 85/10, 05/14) i članka 10. Zakona o političkim strankama (Narodne novine, broj NN 76/93, 111/96, 164/98, 36/01, 28/06), Skupštine političke stranke REPUBLIKA donijela je dana 2. prosinca 2023. godine.
političke stranke
Ovim se Statutom uređuje pravni status, područje, ciljevi i načela djelovanja političke stranke REPUBLIKA, naziv i sjedište, znak i predstavljanje, zastupanje, i članstvo, oblici organiziranja i unutarnje ustrojstvo, sredstva za rad, prestanak rada i način postupanja s imovinom u slučaju njenog prestanka te ostala pitanja od značenja za rad stranke.
REPUBLIKA (u daljnjem tekstu: REPUBLIKA) hrvatska je politička stranka čiji su politički ciljevi izraženi u Programskoj deklaraciji, temeljnim načelima stranke, rezolucijama i odlukama.
REPUBLIKA je stranka u čijem je središtu djelovanja i rada hrvatski građanin. Stranka se zalaže za vladavinu prava i socijalnu pravdu, promiče nacionalne i europske vrijednosti, te poseban naglasak stavlja na razvoj demokratskog društva i postizanje visokog standarda kvalitete života za sve građane Republike Hrvatske.
Stranka promiče individualnu slobodu, odgovornost pojedinca te stvaranje državnog mehanizma koji podupire i unaprjeđuje, a ne opterećuje život građana.
Stranka potiče održivi razvoj te se zauzima za politike koje čuvaju okoliš i osiguravaju dugoročnu ekološku ravnotežu.
Stranka promiče međunarodnu suradnju, težeći miru, dijalogu i suradnji između država radi globalne stabilnosti.
U ostvarivanju svojih ciljeva REPUBLIKA surađuje s drugim političkim strankama, organizacijama civilnog društva i pojedincima koji podupiru ciljeve Stranke radi ostvarivanja programa Stranke i njenih ciljeva.
Naziv Stranke je: Republika.
Skraćeni naziv je: REPUBLIKA.
Naziv na stranom jeziku: Res publica.
REPUBLIKA djeluje na području Republike Hrvatske.
REPUBLIKA djeluje i u inozemstvu, u skladu s pravnim poretkom Republike Hrvatske i države u kojoj djeluje te Statutom i posebnim Pravilnikom o radu.
Sjedište Stranke je u Zagrebu.
Odluku o adresi sjedišta Stranke donosi Glavni odbor Stranke.
Službena je internetska stranica Stranke www.republika.hr.
Stranka ima svoj znak i pečat. Znak je REPUBLIKA velikim tiskanim slovima.
Pečat je pravokutnog oblika sa znakom REPUBLIKA u sredini.
Zastava stranke je bijele boje s crnim tiskanim slovima RE, izduženo slovo S zlatne boje, dva bordo kvadrata te u drugom redu crnim tiskanim slovima PUBLIKA.
Simbol stranke je životinja kuna zlatne boje.
Rad stranke i svih tijela je javan. Ostvaruje se javnim djelovanjem i obavješćivanjem članova i javnost o svim bitnim pitanjima za rad stranke, a provodi se priopćenjima za medije, održavanjem javnih skupova, objavama na društvenim mrežama, internetskim stranicama stranke te svim drugim oblicima javnog komuniciranja.
Načela javnog djelovanja i rada mogu se detaljnije propisati odlukom Glavnog odbora stranke.
Stranku predstavlja i zastupa Predsjednik.
U slučaju spriječenosti, Predsjednik može ovlastiti jednog od potpredsjednika da zastupaju i predstavljaju stranku.
Članom Stranke može postati svaki državljanin Republike Hrvatske s pravom glasa ili pripadnik hrvatskog naroda u iseljeništvu koji prihvaća njezin statut, program i ciljeve, a nije član druge političke stranke.
Postupak pristupanja u članstvo Stranke započinje podnošenjem pisanog zahtjeva za pristupanje članstvu stranke neposredno teritorijalnoj organizaciji stranke ili središnjem tijelu stranke.
Članom Stranke osoba postaje po dostavi potpisane pristupnice ili popunjavanjem pristupnice na internetskoj stranici stranke, odluke predsjedništva općinskog ili gradskog odbora na području na kojem podnositelj pristupnice ima prebivalište ili uobičajeno boravište.
Članom Stranke postaje se odlukom predsjedništva općinskih i gradskih odbora, nakon prethodno dostavljene vlastoručno potpisane pristupnice.
Predsjedništvo općinskih i gradskih odbora zadržava diskrecijsko pravo odbiti zahtjev za članstvom.
Protiv Odluke o odbijanju članstva dopuštena je žalba, u roku od 15 dana od dana zaprimanja Odluke. O žalbi odlučuje Glavni tajnik, koji upravlja evidencijom članova.
O primanju u članstvo odlučuje predsjedništvo općinskog/gradskog odbora Stranke na području na kojem podnositelj pristupnice ima prebivalište ili uobičajeno boravište, i to u roku 30 dana od zaprimanja pristupnice te pisanim putem obavještava kandidata o odluci.
Za osobe koje nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, odluku o članstvu donosi Predsjedništvo Stranke.
Stranka posebno potiče aktivno sudjelovanje mladih i žena u djelovanju i radu stranke.
Članovi se upisuju u Registar članova. Članstvo može biti redovito i počasno.
Redoviti članovi s prebivalištem u Republici Hrvatskoj stranački se organiziraju u pravilu po teritorijalnom načelu, prema mjestu svoga prebivališta ili uobičajenog boravišta, odnosno u susjednom ogranku stranke u slučaju da u mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta člana ne postoji ogranak stranke.
Redovni članovi s prebivalištem u drugim državama organiziraju se prema Pravilniku o radu djelovanja članstva u inozemstvu.
Datumom učlanjenja u Stranku smatrat će se dan donošenja odluke Predsjedništva općinskih odnosno gradskih odbora Stranke.
Redoviti članovi s prebivalištem u inozemstvu te počasni članovi upisuju se samo u središnju evidenciju članstva, osim u slučaju da na području Republike Hrvatske imaju uobičajeno boravište te izraze želju da budu članovi nadležnog ogranka stranke.
Počasnim članom stranke može postati osoba zaslužna za razvoj političkih ciljeva sukladnih ciljevima stranke. Glavni odbor donosi pojedinačne odluke o počasnim članovima stranke.
Počasni članovi su članovi koji stranci pružaju podršku svojom aktivnošću ili novčanom i materijalnom potporom i tako doprinose ostvarivanju programa Stranke. Počasni članovi mogu iznositi svoja mišljenja i prijedloge, nisu dužni plaćati članarinu, a ne mogu birati i biti birani u tijela Stranke, niti glasovati prilikom donošenja odluka.
Registar članova Stranke vodi Glavni tajnik Stranke.
Registar članova se vodi u elektroničkom obliku i sadrži sljedeće podatke:
· ime i prezime člana,
· OIB,
· datum i mjesto rođenja,
· adresu prebivališta,
· telefonski broj,
· e-mail adresu,
· datum pristupanja Stranci,
· datum prestanka članstva u Stranci.
Uvid u popis članova ima Glavni odbor. Osobe koje su ovlaštene obrađivati osobne podatke članova obavezne su štititi prava na privatnost članova, za čija kršenja odgovaraju sukladno Općoj uredbi o zaštiti podataka.
Prava članova Stranke su:
· biti obaviješteni o aktivnostima Stranke,
· sudjelovati u javnim aktivnostima Stranke,
· biti kandidati Stranke na izborima,
· sudjelovati u odlučivanju na sjednicama tijela stranke kojih su članovi,
· birati i biti birani u upravna tijela Stranke,
· istupati u javnosti kao članovi Stranke u skladu s odlukama Glavnog odbora, Statuta i Programa stranke,
· podnijeti ostavku na članstvo u upravnim tijelima Stranke,
· istupiti iz Stranke.
Dužnosti članova Stranke su:
· poštivati Statut te program Stranke,
· djelovati u skladu s odlukama Glavnog odbora i Skupštine Stranke,,
· svojim djelovanjem ne narušavati ugled Stranke u javnosti,
· čuvati povjerljive informacije, osobito vezane uz zaštitu prava na privatnost članova,
· obavijestiti Stranku o svakoj promjeni okolnosti koje su važne za njegovo članstvo.
Članovi imaju obvezu plaćati godišnju članarinu.
Iznos godišnje članarine za svaku godinu određuje Glavni odbor, na prijedlog Predsjedništva, posebnom odlukom.
Članstvo u Stranci prestaje:
a) istupanjem na temelju pisane izjave,
b) brisanjem ukoliko član da netočne ili neistinite podatke pri pristupanju,
c) smrću,
d) pristupanjem drugoj političkoj stranci,
e) kandidiranjem na izborima bez suglasnosti stranke,
f) neplaćanjem članarine, ukoliko ne plati dvije uzastopne dospjele članarine,
g) odlukom o isključenju, ukoliko član svojim djelovanjem narušava Statut i Program, postupa suprotno donesenim pravilnicima i etičkom kodeksu, krši etičke i moralne vrijednosti na kojima počiva djelovanje i cilj rada Stranke, nanese štetu interesima i ugledu Stranke ili bude pravomoćno osuđen za kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti.
Kada član Stranke svojim djelovanjem narušava Statut i Program, postupa suprotno donesenim pravilnicima i etičkom kodeksu, krši etičke i moralne vrijednosti do kojih drži Stranka ili nanese štetu interesima i ugledu Stranke, provodi se stegovni postupak.
Stegovni se postupak pokreće na zahtjev Predsjedništva ili 1/3 članova Glavnog odbora Stranke. U slučajevima definiranim prethodnim stavkom članu se mogu izreći mjere: upozorenje i opomena, te sankcije: suspenzija i isključenje iz članstva.
Izricanje mjera ili sankcija utvrđenih u stavku 2. ovog članka ovisi o vrsti, težini i stupnju učinjene povrede iz stavka 1. ovog članka, i to:
· za lakšu povredu: upozorenje ili opomena,
· za težu povredu: suspenzija ili isključenje iz članstva Stranke.
Težom povredom članske obaveze smatra se postupanje suprotno Statutu i Programskoj deklaraciji stranke, ponašanje koje šteti ugledu stranke te izricanje pravomoćne presude za kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti.
O izricanju svih stegovnih mjera u prvom stupnju odlučuje Sud časti.
Na prvoj sljedećoj sjednici Predsjedništva, Sud časti izvještava o izrečenoj mjeri iz prethodnog stavka.
Odluka kojom se izriče stegovna mjera dostavlja se članu protiv kojeg je izrečena mjera, u pisanom obliku, te ista mora sadržavati obrazloženje i uputu o pravnom lijeku.
Protiv odluke Suda časti kojom se izriče stegovna mjera, član ima pravo žalbe u roku od 15 dana od dana zaprimanja Odluke. O žalbi odlučuje Predsjedništvo u roku od 60 dana. Do konačne odluke, prava i obveze člana miruju.
Upravna tijela Stranke su:
· Skupština,
· Predsjednik,
· Predsjedništvo,
· Glavni odbor.
Skupština je najviše programsko-političko središnje tijelo Stranke koja utvrđuje osnovne ustrojstvene i programsko-političke odluke. Skupštinu Stranke čine svi redovni članovi Stranke.
Skupština Stranke:
· donosi Statut te njegove izmjene i dopune,
· donosi program Stranke te njegove izmjene i dopune,
· bira i razrješava Predsjednika Stranke, potpredsjednike članove predsjedništva te članove Glavnog odbora,
· usvaja plan rada i financijski plan za sljedeću kalendarsku godinu,
· usvaja izvještaj o radu za prethodnu kalendarsku godinu te godišnji financijski izvještaj,
· prema potrebi osniva radne grupe,
· donosi odluku o prestanku rada Stranke i o raspodjeli imovine u slučaju prestanka rada,
· donosi odluke o: izlasku na izbore,
· predizbornim i poslijeizbornim koalicijama s drugim strankama,
· odabiru kandidata Stranke na izborima;
· rangiranju kandidata na izbornim listama; o usvajanju izbornog programa Stranke;
· podršci kandidatima drugih stranaka na izborima,
· donosi pravila o unutarstranačkim izborima za državne, lokalne i europske izbore,
· raspravlja i odlučuje o ostalim pitanjima od interesa za Stranku.
Sjednica Skupštine može biti redovna i izvanredna.
Redovnu Sjednicu Skupštine na prijedlog Glavnog odbora, saziva Predsjednik Stranke, najmanje jednom godišnje.
Izvanrednu sjednicu Skupštine saziva Predsjednik samostalno, na prijedlog Glavnog odbora odlukom donesenom natpolovičnom većinom, ili ako to zatraži najmanje jedna trećina članova stranke.
Predsjednik je dužan sazvati sjednicu Skupštine u roku od 30 dana kad to od njega zatraži Glavni odbor natpolovičnom odlukom odnosno najmanje jedna trećina članova.
Ako Predsjednik ne sazove sjednicu Skupštine u roku iz stavka 1. ovoga članka, predlagači mogu sami sazvati sjednicu Skupštine.
Predsjednik Stranke dužan je pozive za sjednicu Skupštine, zajedno s prijedlogom dnevnog reda, dostaviti članovima najmanje sedam dana prije sjednice, elektroničkom poštom (e-mailom), a po potrebi i na drugi prikladan način.
U pozivu za Skupštinu treba biti označeno mjesto i vrijeme održavanja Skupštine i dnevni red.
Sjednicama Skupštine predsjeda Predsjednik Stranke ili osoba koju on odredi.
Sjednica Skupštine može se održavati korištenjem konferencijske veze ili druge audio i vizualne komunikacijske opreme, tako da svi članovi koji sudjeluju u radu Sjednice mogu istovremeno komunicirati.
Skupština može pravovaljano odlučivati ako sjednici prisustvuje natpolovična većina članova Stranke.
Ukoliko se na sjednicu ne odazove natpolovična većina članova, sjednica se odgađa za pola sata te se ponovno nastavlja nakon čega Skupština može pravovaljano odlučivati ukoliko sjednici prisustvuje jedna trećina članova Stranke.
Na sjednici Skupštine odluke se donose natpolovičnom većinom glasova prisutnih članova, osim u slučajevima u kojima je Statutom propisano drugačije.
Predsjednika bira Skupština iz redova članova Stranke na neposrednim izborima na mandat od dvije (2) godine. Predsjednik za svoj rad odgovara Skupštini te je odgovoran za provođenje odluka Skupštine.
Izbore za Predsjednika stranke raspisuje Glavni odbor, a u izborima sudjeluju svi članovi Stranke s biračkim pravom.
Istovremeno s izborom za Predsjednika Stranke provode se izbori za članove Predsjedništva te Glavnog odbora, te su pravila postupka izbora propisana posebnom odlukom Glavnog odbora.
Članove Kandidacijske komisije imenuje Glavni odbor posebnom odlukom.
Ukoliko na izborima nijedan kandidat ne osvoji natpolovičnu većinu važećih glasova, provodi se drugi krug glasovanja u kojem sudjeluju dva kandidata s najvećim brojem osvojenih glasova. U tom slučaju, predsjednik postaje onaj kandidat čija kandidatura osvoji više glasova članova.
Glasovanje je tajno.
Predsjednik Stranke:
· predstavlja i zastupa Stranku,
· upravlja radom stranke,
· iznosi političke stavove Stranke,
· saziva sjednice Skupštine sukladno Statutu,
· predsjeda sjednicama Skupštine,
· provodi odluke Skupštine i Glavnog odbora Stranke,
· obavlja druge poslove u skladu sa Statutom,
· potpisuje kandidacijske liste,
· podnosi izvješća Skupštini o rezultatima izbora,
· odlukom u pisanom obliku određuje potpredsjednike stranke, koji mogu zastupati stranku u slučaju spriječenosti Predsjednika.
Predsjedništvo je operativno – političko tijelo stranke koje:
· redovito raspravlja i odlučuje o aktualnim političkim pitanjima,
· Predlaže Glavnom odboru izborni program i strategiju stranke,
· usvaja prijedlog godišnjeg programa rada i prijedlog financijskog plana stranke,
· provodi odluke Skupštine stranke i Glavnog odbora stranke,
· predlaže Izborni program na izborima za zastupnike u Hrvatski sabor i Europski parlament;
· daje Glavnom odboru prijedloge za kandidate i liste na izborima za parlamentarne, lokalne, europske izbore i izbor za predsjednika/cu države, imenuje izborni stožer za pripremu i provedbu izborne promidžbe na izborima za zastupnike u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu,
· daje prethodno mišljenje na sporazume o zajedničkom nastupanju na izborima za Predsjednika Republike Hrvatske, zastupnike u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu te poslije-izbornoj suradnji s ostalim političkim strankama u Republici Hrvatskoj,
· utvrđuje političke smjernice rada Kluba zastupnika stranke u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu; raspravlja o potrebi izmjena Programa i Statuta i utvrđuje njihov nacrt,
· brine se o korištenju materijalnih sredstava Stranke i donosi odgovarajuće odluke,
· donosi Poslovnik o radu Predsjedništva odlučuje o primanju u članstvo Stranke te isključenju članova iz stranke odlučuje o povredama prava i dužnosti članova Stranke donosi i druge odluke u skladu sa Statutom,
· odlučuje o svim pitanjima koja ovim statutom nisu stavljena u nadležnost drugih tijela.
Predsjedništvo čine:
a) Predsjednik,
b) šest potpredsjednika,
c) osam izabranih članova Predsjedništva,
d) Glavni tajnik stranke,
e) Financijski direktor stranke,
f) Predsjednik Vijeća stručnjaka stranke.
Izbor za članove Predsjedništva raspisuje Glavni odbor Stranke, a bira ih Skupština, istovremeno s izborima za Predsjednika i potpredsjednike, prema pravilima koje Glavni odbor propisuje posebnom odlukom.
Član Predsjedništva ne može istovremeno s obnašanjem dužnosti člana Predsjedništva Stranke obnašati dužnost člana drugog središnjeg tijela Stranke.
Organizacijske tajnike i Međunarodnog tajnika bira Predsjedništvo Stranke običnom većinom glasova.
U radu Predsjedništva, sudjeluju po pozivu Predsjednika stranke, i druge osobe, bez prava odlučivanja.
Sjednica Predsjedništva može se održavati korištenjem konferencijske veze ili druge audio i vizualne komunikacijske opreme, tako da svi članovi koji sudjeluju u radu Sjednice mogu istovremeno komunicirati. Sjednicama Predsjedništva predsjedava Predsjednik, a u slučaju spriječenosti, potpredsjednik kojeg ovlasti Predsjednik.
Za donošenje pravovaljanih odluka potrebna je nazočnost većine članova Predsjedništva, ako ovim Statutom nije nešto drugo određeno. Odluke se donose običnom većinom glasova prisutnih članova.
Predsjedništvo može odlučiti da se pojedini dijelovi sjednice ili pojedine točke dnevnog reda sjednice oglase zatvorenima.
Glavni odbor stranke najviše je političko središnje tijelo između dviju sjednica Skupštine, koje upravlja Strankom sukladno Statutu, Programskoj deklaraciji i odlukama Skupštine. Glavni odbor ima najmanje 31, a najviše 55 članova, od čega najmanje 15 članova bira Skupština, dok su preostali članovi po funkciji predsjednici županijskih odbora Stranke, organizacijski tajnici i svi članovi Predsjedništva.
Postupak za izbor članova Glavnog odbora uređuje Glavni odbor posebnom odlukom.
Mandat Glavnog odbora traje dvije (2) godine.
Predsjednik Stranke saziva konstituirajuću sjednicu Glavnog odbora, nakon čega članovi Glavnog odbora biraju predsjednika i potpredsjednike Glavnog odbora, prema pravilima određenim posebnom odlukom.
Predsjednik Glavnog odbora predsjeda sjednicama Glavnog odbora i saziva Glavni odbor svaka tri mjeseca, odnosno kada to zatraži trećina članova Glavnog odbora.
Glavni odbor:
· upravlja radom i poslovanjem Stranke između dviju sjednica Skupštine,
· usvaja odluke o iznosu godišnje članarine,
· usvaja odluke o promjeni adrese sjedišta Stranke,
· predlaže dnevni red sjednice Skupštine,
· predlaže izmjene Statuta i Programa Stranke,
· predlaže plan rada Stranke i financijski plan za sljedeću kalendarsku godinu,
· predlaže izvještaj o radu Stranke za prethodnu kalendarsku godinu te godišnji financijski izvještaj,
· obavlja druge poslove u skladu sa Statutom,
· potvrđuje kandidacijske liste,
· utvrđuje kandidate za Predsjednika RH, zastupnike u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu,
· na prijedlog Predsjedništva, utvrđuje kandidata za mandatara za sastavljanje Vlade RH,
· donosi Poslovnik o radu Glavnog odbora Stranke,
· bira predsjednika i potpredsjednike Glavnog odbora Stranke ,
· ocjenjuje rezultate izbora,
· donosi financijski plan.
Glavni odbor može pravovaljano odlučivati ako sjednici prisustvuje natpolovična većina njegovih članova.
Glavni odbor može sjednice održavati i putem video-konferencijske veze.
Glavni odbor odluke u pravilu donosi natpolovičnom većinom prisutnih članova.
Predsjednik, članovi Predsjedništva i članovi Glavnog odbora mogu biti razriješeni dužnosti i prije isteka mandata na koji su izabrani:
· na vlastiti zahtjev,
· smrću,
· ako ne postupaju u skladu s odlukama Skupštine stranke, odlukama Glavnog odbora ili odlukama Predsjedništva,
· ako djeluju protivno prisilnim propisima ili Statutu.
Glavni tajnik bira se iz redova članova Stranke odlukom Predsjedništva Stranke na mandat od dvije (2) godine. Glavni tajnik za svoj rad odgovara Predsjedništvu.
Glavni tajnik stranke:
· organizira sjednice središnjih tijela stranke,
· izvršava naloge Predsjedništva,
· prati političko djelovanje organizacijskih oblika stranke,
· obavlja i druge poslove u skladu s ovim Statutom,
· koordinira županijske odbore Stranke,
· sudjeluje u pripremi i radu središnjih tijela Stranke.
Financijski direktor stranke je izvršno-političko tijelo stranke koje za svoj rad odgovara Predsjedniku stranke i Glavnom odboru.
Financijski direktor bira se iz redova članova Stranke odlukom Predsjedništva Stranke na mandat od dvije (2) godine.
Postupak izbora Financijskog direktora uređuje Predsjedništvo posebnom odlukom.
Financijski direktor stranke:
· upravlja imovinom stranke,
· brine o prihodima i rashodima,
· nadzire financijske planove i financijska izvješća organizacijskih oblika stranke,
· obavlja i druge poslove skladu s ovim Statutom,
· koordinira županijske odbore Stranke, u suradnji s Glavnim tajnikom.
Vijeće stručnjaka je savjetodavno tijelo stranke koje okuplja renomirane stručnjake iz pojedinih područja važnih za razvoj države. Član Vijeća stručnjaka može biti nestranačka osoba.
U stranci se mogu osnivati interesni oblici organiziranja članova stranke u savjete i odbore, radi međusobne suradnje samih članova stranke, ali i suradnje između članova i simpatizera stranke.
Odluku o osnivanju interesnog oblika donosi Predsjedništvo stranke.
Predsjednika i članove Vijeća stručnjaka bira Predsjedništvo stranke, a odluku potvrđuje Glavni odbor. Postupak izbora članova Vijeća stručnjaka propisuje Predsjedništvo posebnom odlukom.
Ovo Vijeće ima savjetodavnu ulogu te doprinosi stručnim analizama i prijedlozima za unapređenje politika i djelovanja Stranke. Na temelju njegovih preporuka, Stranka može oblikovati politike usklađene s najboljim interesima Stranke. Sastav, ovlasti i rad Vijeća stručnjaka detaljnije su uređeni Pravilnikom o radu Vijeća stručnjaka, koji donosi Predsjedništvo Stranke.
Statutarno povjerenstvo nadzire usklađenost akata koje donose tijela stranke sa Statutom Stranke, ukoliko nije drukčije određeno Statutom, a povodom zahtjeva Predsjedništva stranke ili na vlastiti zahtjev.
Statutarno povjerenstvo čine predsjednik i dva člana iz redova članova Stranke, a koji su pravne struke.
Članove Statutarnog povjerenstva bira Glavni odbor Stranke na prijedlog Predsjedništva Stranke, prema pravilima koje Glavni odbor donosi posebnom odlukom.
Izvješće o svom radu Statutarno povjerenstvo podnosi Glavnom odboru Stranke, jednom godišnje.
Časni sud Stranke odlučuje o pojedinačnim povredama prava i obveza članova Stranke.
Časni sud Stranke čini predsjednik i četiri člana, koje bira Glavni odbor običnom većinom. Predsjednik Časnog suda mora biti član Stranke pravne struke.
Pravilnik o radu Časnog suda donosi Glavni odbor Stranke.
Rad Stranke organiziran je na teritorijalnom načelu u općinama, gradovima i županijama, sukladno zakonu kojim se uređuje područje županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu.
Organizacijski oblici stranke su:
· Općinska organizacija,
· Organizacija gradskih četvrti Grada Zagreba,
· Gradska organizacija,
· Županijska organizacija,
· Organizacija stranke u drugim državama.
Organizacijski oblici stranke nemaju pravnu osobnost i djeluju na temelju ovlaštenja u skladu s ovim Statutom, a prema odluci Predsjedništva.
Organizacijski oblici stranke donose pravila o organiziranju kojim se uređuje unutarnje ustrojstvo i tijela, u skladu s ovim Statutom.
Tijela lokalnih organizacija su:
· Skupština lokalne organizacije, kao najviše tijelo,
· Općinski, gradski i županijski odbor,
· Predsjednik lokalne organizacije.
Tijela lokalne organizacije biraju svi članovi lokalne organizacije stranke prema pravilima o izboru koja donosi Glavni odbor stranke.
Lokalne organizacije samostalno djeluju na području jedinice lokalne ili područne samouprave, u skladu s ovim Statutom, Programom Stranke i odlukama središnjih tijela Stranke.
Lokalne organizacije dužne su uskladiti svoje djelovanje s uputama središnjih tijela Stranke u pitanjima nacionalnih politika.
Unutar lokalnih organizacija mogu se osnivati mjesni/kotarski ogranci kao oblici povezivanja članova Stranke na područjima mjesnih odbora, kotara i gradskih četvrti, u skladu s odlukom o ustrojstvu mjesne samouprave.
Osnivanje, sastav i djelokrug rada i djelovanja utvrđuje se Pravilima o organiziranju lokalne organizacije, koje donosi Glavni odbor Stranke.
Do uspostave teritorijalnog ustroja stranke, Predsjedništvo stranke može imenovati koordinatore za organiziranje stranke na terenu.
Koordinator može inicirati tematske grupe i operativne grupe za potrebe rada na temama od programskog interesa za Stranku i u svrhu provedbe operativnih zadataka.
Članovi tematskih i operativnih grupa ne moraju biti članovi Stranke.
Nadzor nad radom općinskih i gradskih organizacija provodi predsjednik mjesno nadležne županijske organizacije, nadzor nad radom županijskih organizacija provodi Glavni tajnik stranke, o čemu redovito izvještava Predsjedništvo stranke.
Odluku o Osnivanju općinske, gradske i županijske organizacije donosi Predsjedništvo.
Ako tijelo organizacijskog oblika teže povrijedi statut ili ne ispunjava programske i političke ciljeve stranke, odlukom Predsjedništva se mogu raspustiti tijela organizacijskog oblika te se imenuje povjerenik koji je dužan u roku od 90 dana od dana imenovanja organizirati izbore za tijela organizacijskog oblika.
Odluku o raspuštanju tijela općinske, gradske i županijske organizacije donosi Predsjedništvo stranke, većinom glasova svih članova.
Stranka radi osiguravanja svojih političkih ciljeva stječe prihode od članarine, dobrovoljnih priloga (donacija), imovine u svojem vlasništvu, propagandnih materijala, organiziranja stranačkih manifestacija, te iz drugih, zakonom dopuštenih izvora.
Stranka ostvarena sredstva koristi za ostvarenje političkih ciljeva financiranjem redovnih političkih aktivnosti te za troškove izborne promidžbe.
U svrhu transparentnosti rada Stranke, Glavni tajnik osigurat će javnu dostupnost financijskih izvješća o poslovanju i izvješća o financiranju troškova izborne promidžbe.
Stranka prestaje postojati svojom Odlukom ili odlukom nadležnog državnog tijela iz zakonom propisanih razloga.
Odluku o prestanku djelovanja Stranke donosi Skupština stranke dvotrećinskom većinom ukupnog broja njenih članova.
Odlukom o prestanku djelovanja Stranke, Skupština će odlučiti o imovini Stranke.
Riječi i pojmovi koji imaju rodno značenje u ovom Statutu odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira jesu li korišteni u muškom rodu.
Ovaj Statut tumači Skupština stranke, a između dvaju zasjedanja Skupštine Glavni odbor Stranke.
Ovaj Statut stupa na snagu i primjenjuje se danom njegova donošenja.
Ovaj Statut objavit će se u javnom glasilu Narodne novine, i na službenoj internetskoj stranici Stranke.